Emeği Geçenler

 

Prof. Dr. Şükrü Elçin tarafından 1969 yılında kurulan Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde gerek lisans ve gerekse yüksek lisans ve doktora programlarında Ankara’da bulunan üniversitelerin akademik kadroları, bölümümüzün kurulma ve gelişme sürecinde olduğu gibi bugün de yardımlarını esirgememektedir. Başta özellikle bölümümüzü kuran Prof. Dr. Şükrü Elçin olmak üzere, Prof. Dr. Bahaeddin Ögel’i ve Dr. Halil Erdoğan Cengiz’i rahmetle ve şükranla anıyoruz. Bizlere ve programımıza uzun yıllar destek veren Prof. Dr. Mustafa Canpolat’a da ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bölümümüzde yetişmiş, bölümüze başkanlık etmiş, emekliye ayrılan hocalarımız arasında Prof. Dr. Talat Tekin, Prof. Dr. Umay Günay, Prof. Dr. Bilge Ercilasun, Prof. Dr. F. Tulga Ocak ve Prof. Dr. Dursun Yıldırım yer almaktadır. Hepsine yeni hayatlarında ve bilimsel çalışmalarında sağlık ve esenlik dolu günler diliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bölümümüzde yetişip veya görev alıp daha sonra başka üniversitelere ya da birimlere geçen Türkoloji hocaları arasında Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Prof. Dr. Meserret Diriöz, Doç. Dr. Gönül Alpay-Tekin, Prof. Dr. İsenbike Togan, Prof. Dr. İsa Özkan, Doç. Dr. Mehmet Ölmez, Doç. Dr. Zuhal Kargı-Ölmez, Yrd. Doç. Dr. Berrin Akalın, Dr. Bahriye Çeri, Dr. Güler Güven, Doç. Dr. M. Öcal Oğuz ve Doç. Dr. Bülent Gül'ün adlarını burada belirtmeliyiz. Bölümümüzde doktora eğitimi alarak üniversitelerine dönen genç akademisyenleri de burada belirtmek istiyoruz: Doç. Dr. Suat Ünlü (Uludağ Üniversitesi), Doç. Dr. Cafer Mum (İnönü Üniversitesi), Doç. Dr. Ferruh Ağca (Osmangazi Üniversitesi), Doç. Dr. Mete Taşlıova (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), Doç. Dr. Hüseyin Doğramacıoğlu (Kilis Üniversitesi), Doç Dr. Hasan Gültekin (Adnan Menderes Üniversitesi), Dr. Genç Osman Geçer (Niğde Üniversitesi). Bu değerli akademisyenlere de çalışmalarında başarılar dileriz.

Bölümümüzün kuruluşundan bu yana görev yapan ya da sonradan dahil olan öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Meserret Diriöz, Doç. Dr. Turgut Günay, Prof. Dr. Amil Çelebioğlu, Dr. Halil Erdoğan Cengiz , Yrd. Doç. Dr. Nevin Önberk, Prof. Dr. Ziyad Akkoyunlu ve Prof. Dr. M. Talat Tekin aramızdan çok zamansız ayrılmışlardır. Tanrının rahmeti üzerlerine olsun!

Bölümümüz eğitim programlarında çeşitli dersler vererek öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunan öğretim üyelerinin sayısı oldukça fazladır. Bunlar arasında ilk akla gelenler Prof. Dr. Sema Barutçu-Özönder, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Hasan Özdemir, Prof. Dr. Leyla Karahan, Prof. Dr. İsmail Ünver, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Prof. Dr. İsmail Parlatır, Prof. Dr. Ekrem Sezik’tir. Bu isimlerin yanı sıra Prof. Dr. Zeynel Kıran, Prof. Dr. Ayşe Kıran, Prof. Dr. Nadir Engin Uzun, Prof. Dr. Naciye Yıldız, Doç Dr. Hamiye Duran, Doç. Dr. Emine Yarar, Yrd. Doç. Dr. Armağan Elçi, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Alp gibi değerli öğretim üyeleri son yıllarda bölümüzde lisans ve lisansüstü düzeyde dersler vermişlerdir. Bölümümüz onların gösterdiği dostluk ve fedakarlıklar sayesinde kıymetli akademik kadrolar yetiştirme imkânı bulmuştur ve bu ilgi ve emeklerinden dolayı onlara her zaman minnettardır. Şu anda da bölümümüzde lisans ve lisansüstü düzeyde dersler veren Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoyak, Prof. Dr. F. Gülay Sıvacı Mirzaoğlu, Dr. Funda Salman ve Pelin Kobal’a da teşekkürü borç biliriz.

Bununla beraber başta, Bölüm kütüphanemize adını veren Doç. Dr. Ali Fehmi Karamanlıoğlu olmak üzere, kütüphanemizin kuruluşunda ve gelişmesinde rol oynayan Firdevs Menteşe, Yrd. Doç. Dr. Nevin Önberk ve Doç. Dr. Turgut Günay’ı rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz. Bağışladığı kitaplarla kütüphanemizi zenginleştiren Canan Lewis’e, kütüphanemizin düzenlenmesi konusunda emeği geçen tüm hocalarımıza ve asistan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizle…

Araş.Gör. Mustafa Samet KUMANLI
Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
06800 Beytepe Ankara