Türk Dili ve Edebiyatı Alanında Yeni Arayışlar -Ulusal ve Uluslararası Konferanslar Dizisi-

Pek çok bilim dalında olduğu gibi Türk Dili ve Edebiyatı alanında da yeni gelişmeler yaşanmakta, yeni yaklaşımlarla yeni çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan iş dünyasındaki gelişmeler de editörlük, redaktörlük, düzeltmenlik, diksiyon, sunuculuk, işaret dili, vücut dili gibi çeşitli alanlarda Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarına yeni iş olanakları açılmaktadır. Derslerde bu konularda bilgiler verilmekle birlikte bunlar daha çok kuramsal düzlemde kalmakta, uygulamadan kaynaklanan deneyimlerin aktarılması ve paylaşılması olanağı sağlanamamaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı alanında yeni çalışmalar yapan yerli ve yabancı bilim adamlarının; editörlük, redaktörlük, düzeltmenlik, diksiyon eğitmenliği, sunuculuk, spikerlik, işaret dili ve vücut dili eğitmenliği yapan ve bu alanda önde gelen kişilerin deneyimlerini öğrencilerimizle paylaşmalarından büyük yararlar umulmaktadır.

Amaç

Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans öğrencilerimizin ve Ana Bilim Dalımızda lisansüstü çalışmalar yürüten genç araştırmacılarımızın bu alanda ülkemizde ve dünyada yapılan yeni bilimsel çalışmalardan haberdar olmalarını sağlamak, yeni açılan iş alanlarında tanınmış, sivrilmiş meslektaşlarımızın rol modelleri olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşma olanağını sunmak böylece öğrencilerimize mezun olduktan sonra yalnızca öğretmen olmaya koşullandırmak değil yeni iş alanları bulunduğunu göstermek ve bu alanlarda gerekli bilgi ve donanıma sahip olarak meslek yaşamına atılmalarına, genç araştırmacılarımıza yeni araştırma konuları ve alanları açılmasına yardımcı olmak.

Etkinliklerin Yürütülmesi

Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri kapsamındaki yer alan etkinlikte amaca ulaşmak üzere her ay bir konuşmacı olmak üzere etkinlik takvimi oluşturulmuştur.

Etkinlik Takvimi

Konferansın Tarihi ve Konuşmacısı Konferansın Konusu
26 Mart 2014 Prof.Dr. Mustafa İSEN-Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmalarında Yeni Arayışlar
30 Nisan 2014 Ethem COŞGUN-Sahaf Sahaflık Nedir? Sahaflığın İncelikleri
14 Mayıs 2014 Ömer Erdem-Editör Editörlük Nedir? Başarılı Bir Editör Nasıl Yetişir?
26 Mayıs-11 Temmuz 2014 Türk İşaret Dili Araştırmaları ve Uygulamalı Semineri
22 Ekim 2014 Oğuz HAKSEVER-Ana Haber Sunucusu Sunuculuk ve Ana Haber Sunuculuğu
19 Kasım 2014 Prof.Dr. Robert DANKOFF-Türkolog Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmacılığı
17 Aralık 2014 Alev ALATLI-Yazar Yazarlık Üzerine
Arş.Gör. Işıl Aydın-Arş.Gör. Hayrunisa Topçu
Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
06800 Beytepe Ankara