Sık Sorulan Sorular

Şubeli derslerde istediğim şubeyi kodlayabilir miyim?
Bazı dersler, öğrenci sayısı çok fazla olduğundan daha sağlıklı bir öğretim yapılabilmesi adına şubelendirilmiştir. Dolayısıyla ders çakışması veya programınızda yaşadığınız başka sorunlarla karşılaşmadıkça şube değişikliği yapmanıza müsaade edilmemektedir. Şubenizi değiştirmek durumunda kaldığınız dersler için dersi veren öğretim görevlisiyle konuşmanız yeterli değildir, şube değiştirme isteğinizi mutlaka danışmanınızla görüşmeniz gerekir.

Derslere devam zorunluluğu var mı?
Evet, derslerin yüzde otuzundan fazlasına katılmayan öğrenci devamsızlık nedeniyle ilgili dersin genel sınavına alınmaz. Devamsızlık nedeniyle dersin genel sınavına giremeyecek öğrenciler sınavdan önce ilgili öğretim üyesi tarafından ilan edilir.

Yüzde otuz devamsızlık hakkının kaç saate / derse karşılık geldiğini nasıl öğrenebilirim?Her dersin kredisi farklı olduğu için bu hesabı öğrencinin kendisinin yapması gerekir. İlgili dersin bir dönemdeki saat sayısının yüzde otuzu alındığında devamsızlık hakkı da ortaya çıkacaktır. Örneğin haftada 2 saat olan bir dersin 12 haftalık bir dönem boyunca devamsızlık hakkının ne kadar olduğunu hesaplayalım:
2x12 =24
24 / %30 =7,2 (saat)--> Devamsızlık hakkınız 3 derse karşılık gelmektedir.

Bir dönemde en fazla ve en az kaç kredi alabilirim? Hangi durumda 25’den fazla kredi alabilirim?
Bologna süreci öncesine dahil olan öğrenciler bir dönemde en fazla 25 kredi (ulusal) alabilir.
Bir dönem için alabileceğiniz kredi konusunda alt sınır yoktur. Yedinci dönem ve üstündeki dönemlerde öğrenim görmekte olan öğrencilere dönemlik kredilerini 28’e çıkarma hakkı tanınmaktadır. Bologna sürecine dahil olan öğrenciler ise dönemlik en fazla 30 AKTS alabilirler. Bilgi gözlem programı ekranının üst kısmında AKTS sistemine dahil olup olmadığınızı belirten bir uyarı bulunmaktadır.

Alttan aldığım bir dersin sınavıyla almakta olduğum bir dersin sınavı çakışıyor? Ne yapmam gerekir?
Sınav programı, sınavların başlamasından en geç on gün önce www.turkoloji.hacettepe.edu.tr adresinde ilan edilmektedir. Çakışan sınavlarınız için vakit kaybetmeden ilgili öğretim üyeleriyle görüştüğünüzde gerekli ayarlama yapılacaktır.

Derslerimden birini kodlamayı unuttum. Ne yapmam gerekiyor?
Kodlamayı unuttuğunuz dersler için ekle silden sonra herhangi bir işlem yapılabilmesi mümkün değildir. Bu tür aksaklıkların yaşanmaması için program kaydınızı dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz önerilir.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ders programındaki İngilizce dersleri zorunlu mu?
Evet, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde ilk yıl boyunca almanız gereken İngilizce dersleri zorunludur.

Bölüme yeni başlayan bir öğrenci ders kaydı için sırasıyla hangi işlemleri yapmalıdır?
Öncelikle hacettepe.edu.tr uzantılı e-posta adresinin kullanımda olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü hem Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı hem de danışmanınız tarafından sizinle iletişime geçilirken bu adres kullanılacaktır.
E-posta adresinize Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından kullanıcı adı ve şifreden oluşan bir mesaj gönderilecektir.
Danışmanınızın kim olduğunu kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının sitesindeki bilgi gözlem programından öğrendikten sonra program kaydında belirtilen tarihlerde danışmanınızla görüşmeniz gerekir.
Danışmanınızla görüşmeye gitmeden önce www.turkoloji.hacettepe.edu.tr adresinden edinebileceğiniz ders program çıktısını yanınızda bulundurmanız önerilir. Çünkü program kaydı sırasında ders kodlarına ve şubelerine ihtiyacınız olacaktır.
Danışmanınızın da görüşme esnasında anlatacağı üzere Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının ana sayfasında yer alan “Program Kaydı” linkine tıklamanız sonrasında size verilen kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yapmanız gerekir.
Ardından ders kodlarını ve şubenizi yazarak ders kaydınızı tamamlarsınız. Bu noktada danışmanınız size yardımcı olacaktır.

Genel akademik ortalama, dönem ortalaması nedir ve nasıl hesaplanır?
Genel akademik ortalama, almış olduğunuz tüm derslerin notlarının dahil edilmesiyle elde edilen sonuçtur. Dönem ortalaması ise yalnızca ilgili dönemde aldığınız derslerin notlarının dahil edilmesiyle hesaplanan ortalamadır. Her iki ortalama da aynı şekilde hesaplanır.

Genel akademik ortalama hesabını yapabilmek için öncelikle notların katsayılarını bilmek gerekmektedir. Her notun ayrı bir katsayı karşılığı vardır, bunlar en yüksek ortalama olan 4.00’dan başlayarak 0’a kadar devam eder.

A14.00
A23,75
A33,50
B13.25
B23.00
B32.75
C12.50
C22.25
C32.00
D1.75
F3/F2/F10

Aşağıdaki örnek tabloda yer alan notların genel akademik ortalamasını hesaplayalım.

2010 – 2011 Güz Dönemi
Dersin AdıKredisiNotu
X2A1
Y3B2
Z3B1

2010 – 2011 Bahar Dönemi
Dersin AdıKredisiNotu
P2C1
R2F3


Önce dersin kredisiyle notunun karşılık geldiği katsayı çarpılır.
2 x 4 =8
3 x 3 =9
3 x 3,25 =9.75
2 x 2,50 =5
2 x 0 =0
Çarpımlardan elde edilen sonuçlarin toplami alınır.
Toplam: 31,75
Çıkan sonuç kredi toplamına bölünür, elde ettiginiz sayı 4.00 üzerinden sizin genel akademik ortalamanızı göstermektedir.
31,75 / 12 = 2,64 Genel Akademik Ortalama (GAO)

Hangi dersler akademik ortalamayı etkiler?
Almış oldugunuz tüm dersler akademik ortalamanızı etkiler. İngilizce ve AİT dersleri defakat genel akademik ortalamanıza dahil edilirler.

Hangi durumda dönem tekrarı yapmak zorunda kalırım?
Yeni yönetmelikle birlikte dönem tekrarı uygulaması kaldırılmıştır. Fakat genel akademik ortalaması 2.00'ın altında olan öğrenci mezun olamaz.

Bir kereden fazla aldığım derslerde hangi notum ortalamaya katılıyor?
Tekrar ettiğiniz derslerde son notunuz ortalamanıza katılır.

Geçme notu nedir?
A1, A2, A3, B1, B2, B3, C1, C2, C3 ve D notlarından birini alan öğrenci o dersi başarmış sayılır.Öğrenciler genel akademik ortalamalarını yükseltmek amacıyla daha önce yüklendikleri ve C1, C2, C3 ve D notları aldıkları dersleri de tekrarlayabilirler. Tekrarlanan derslerde en son alınan not geçerlidir.

Bölüm içi seçmeli dersleri kesinlikle almam gerekiyor mu? Mezun olabilmek için bölüm içi en az kaç seçmeli dersleri almalıyım?
Evet, mezun olabilmeniz için bölüm içi seçmeli dersleri mutlaka almanız gerekiyor. Size sunulan programa bağlı kalarak ikinci sınıfın her iki döneminde ikişer tane, üçüncü ve dördüncü sınıfın her iki döneminde ise üç tane bölüm içi seçmeli ders almanız önerilir. Bölüm içi seçmeli ders kredilerinin ayrıntıları bölüm akademik kurulunda görüşüldükten sonra karara bağlanacaktır. Lütfen sayfanın sık sorulan sorular bölümünü takip etmeye devam ediniz.

Programıma alıp başarısız olduğum bir seçmeli dersi başka bir seçmeli dersle değiştirebilir miyim veya o dersi programımdan silebilir miyim?
Ders değiştirme işlemi yeni yönetmelikle birlikte uygulamadan kaldırılmıştır. Bunun yerine size bölüm içi/bölüm dışı ayrımı yapılmaksızın aldığınız tüm seçmeli dersleri programınızdan silme hakkı tanınmıştır. Dolayısıyla programınızda görünen seçmeli dersleri silip yerine yenisini kodlamanız mümkündür.

Bölüm içi seçmeli ders yerine bölüm dışı seçmeli ders alabilir miyim?
Hayır, bölüm içi seçmeli ders yerine bölüm dışı seçmeli ders alamazsınız. Mezun olabilmeniz için bölüm içi yani TDE kodlu seçmeli dersleri tamamlamanız gerekir.

Bölüm içi seçmeli derslerinizi bölüm dışından öğrenciler alabilirler mi?
Evet, alabilirler. Fakat bölüm içi seçmeli derslerimizin birçoğunda kontenjan sınırlaması vardır, öncelik ise Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinindir. Dolayısıyla bölüm dışından bir öğrenci olarak seçmeli ders alacaksanız, kodlama yapmadan önce mutlaka dersi veren öğretim üyesiyle görüşmelisiniz.

Hangi dersler için devam zorunluluğundan muaf dilekçesi vermem gerekiyor?
Devam koşulunu yerine getirip ikinci kez aldığınız ve devam edemeyeceğiniz dersler için devam zorunluluğundan muaf olmak için dilekçe verme uygulması kaldırılmıştır. Fakat geçtiğiniz halde notunuzu yükseltmek için yeniden almak istediğiniz dersler için kayıt haftasında ilgili dersin öğretim üyesiyle konuşmanız gerekmektedir.

İngilizce dersinden muafiyet sınavına girerek muaf oldum fakat notumu yükseltmek için dersi almak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
İngilizce dersinden muaf olduğunuzu fakat dersi yeniden almak istediğinizi belirten bir dilekçeyle danışmanınıza başvurmanız gerekir.

Sınava giremediğim durumlarda ne yapmam gerekiyor?
Sınava giremeyiş nedeninizi (sağlık problemi, ölüm v.b.) belgelemeniz gerekir. Bununla ilgili belgeyi, ek sınav hakkı talep ettiğinizi belirten bir dilekçeyle birlikte danışmanınıza götürmelisiniz. Dilekçeniz raporunuzla birlikte fakülte yönetim kurulunda onaylandıktan sonra size giremediğiniz sınav veya sınavlar için ek sınav hakkı verilecektir.

Hangi üniversiteden yaz okulu alabileceğimi nasıl öğrenebilirim?
Bunun takibini yaz okulu almak istediğiniz üniversitelerin web sayfaları aracılığıyla yapabilirsiniz. Fakat yaz okulu için başvuru yapmadan önce yaz okulunda alacağınız ders ile kendi bölümünüzdeki ders içeriğinin eşdeğer olduğunu teyit ettirmeniz gerekir. Bunun için bölümünüzde ilgili dersin öğretim üyesiyle görüşmelisiniz.

Yaz okulundan ders almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Hacettepe Üniversitesi dışından bir üniversiteden yaz okulu alacaksanız, başvuru döneminde, almak istediğiniz dersleri ve Hacettepe Üniversitesi’ndeki karşılıklarını gösteren bir dilekçeyi danışmanıza vermeniz gerekmektedir.

Yaz döneminde kredi veya ders sınırlamamız var mı? En fazla kaç ders alabiliyoruz veya en fazla kaç kredi alabiliyoruz?
Yaz okulunda öğrenci, ders sayısına bakılmaksızın en fazla 12 kredilik ders alabilir.

Mezun olabilmek için en az kaç kredi almalıyım? Mezuniyet notu nedir?
Dört öğretim yılı, yani sekiz dönem boyunca alacağınız tüm bölüm dersleriniz (bölüm içi seçmeli dersler de dahil), bölüm dışı, fakat zorunlu olan Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Tarihi (AİT) ile İngilizce derslerini aldığınızda mezuniyet kredinizde herhangi bir sorun olmayacaktır. Bunlar dışında bölüm dışından alacağınız seçmeli dersler genel akademik ortalamanızı yükseltir fakat mezuniyet kredinize bir etkisi olmaz. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün dönemlik olarak ders programlarında ilan edilen dersleri mezun olmak için yeterlidir.Toplamları 240 AKTS kredisine denk gelmektedir. Bu da dört yıllık bir lisans programının mezuniyet kredisidir. Mezuniyet notu, 2.00'dır. Genel akademik ortalaması 2.00'ın altında olan bir öğrenci lisans programından mezun olamaz.

Tek ders sınavına hangi durumda girebilirim?
Mezuniyet için devam koşulunu yerine getirerek başarısız oldukları tek dersi kalan öğrenciler, bu duruma geldikleri yarıyılı izleyen ilk yarıyılda tek ders sınavına girebilirler. Kayıtlı olduğu programın tüm derslerinden başarılı olduğu halde genel akademik ortalaması 2.00’nin altında olması nedeniyle mezun olamayan öğrenciler de diledikleri tek bir dersten tek ders sınavına girebilirler. Tek ders sınavından yararlanmak isteyen öğrencilerin dilekçeyle başvurmaları halinde durumları ilgili yönetim kurulunca değerlendirilerek karara bağlanır. Tek ders sınavları, yılda iki kez olmak üzere akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılır. Sadece tek ders sınav hakkını kullanan öğrenci öğrencilik haklarından yararlanamaz.

Mezunlarınız hangi alanlarda çalışabilirler?
Mezunlarımızın en çok tercih ettiği ve tercih edildiği alan öğretmenliktir. Bu konuda mezunlarımızın önünde geniş bir seçenek alanı vardır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim ve liselerde, özel okullarda veya dershanelerde öğretmen olarak çalışma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca gerek devlet üniversiteleri gerek özel üniversitelerde Türk dili okutmanı olarak çalışma imkanları da vardır.
Öğretmenliğin yanı sıra mezunlarımızın yöneldiği bir diğer alan akademisyenliktir. İsteyen öğrenciler dört yılın ardından tercihlerine bağlı olarak Hacettepe Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünde veya diğer üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yüksek lisansa başlayarak bu konudaki ilk adımlarını atmaktadırlar.
Bunlar dışında arşivler, basın yayın organları ve yayınevleri mezunlarımızın çalışabileceği diğer alanlardır.

Bölümünüzde yüksek lisans ve doktora yapma koşulları nelerdir?
Bunun için ayrıntılı bilgiyi www.sosyalbilimler.hacettepe.edu.tr adresinden edinebilirsiniz.

Erasmus / Farabi programına başvurmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Erasmus için ayrıntılı bilgiye www.abofisi.hacettepe.edu.tr adresinden, Farabi programı için ayrıntılı bilgiye ise www.farabi.yok.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Yandal programı nedir?
Herhangi bir programa kayıtlı öğrencilerden isteyenler, kendi lisans programlarına ek olarak bir yandal programına kaydolabilirler. Yandal programı ayrı bir lisans programı anlamını taşımaz. Yandal programını tamamlayan öğrenci o dalda yandal sertifikası almaya hak kazanır. Yandal programı, ilgili birimin isteği, fakülte/yüksekokul kurulunun önerisi ve Senato'nun kararı ile açılır. Yandal programıyla ilgili hususlar Senato'nun çıkaracağı bir yönergeyle ve ilgili birimlerin işbirliği ile yürütülür. Yandal programı en az 18 krediden oluşur. Yandal programına kaydolmak için öğrencinin genel akademik ortalamasının en az 2,70 olması gerekir. Öğrenci yandal programına en erken 3. dönemde başvurabilir.

Ders Değerlendirme Anketi nedir?
Herhangi bir lisans programına kayıtlı öğrenciler her yarıyıl sonunda o yarıyıl aldıkları dersleri ve ders sorumlusunu değerlendiren bir anket doldurmak zorundadırlar. Öğrenci İşleri sayfasından ulaşabilen bu anket öğrenci numarası ve şifre girerek yanıtlanır. Ders sorumlusu ankete verilen yanıtları ve hangi öğrencinin kendisine kaç puan verdiğini göremez. Sadece o dersi kaç kişinin aldığını, anketi kaç kişinin cevapladığını ve her soruya verilen yanıtların bu sayılarla oranlanmış bir ortalamasını görür.

Arş.Gör. Işıl Aydın-Arş.Gör. Hayrunisa Topçu
Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
06800 Beytepe Ankara