Sık Sorulan Sorular

Şubeli derslerde istediğim şubeyi kodlayabilir miyim?
Bazı dersler, öğrenci sayısı çok fazla olduğundan daha sağlıklı bir öğretim yapılabilmesi adına şubelendirilmiştir. Dolayısıyla ders çakışması veya programınızda yaşadığınız başka sorunlarla karşılaşmadıkça şube değişikliği yapmanıza müsaade edilmemektedir. Şubenizi değiştirmek durumunda kaldığınız dersler için dersi veren öğretim görevlisiyle konuşmanız yeterli değildir, şube değiştirme isteğinizi mutlaka danışmanınızla görüşmeniz gerekir.

Derslere devam zorunluluğu var mı?
Evet, derslerin yüzde otuzundan fazlasına katılmayan öğrenci devamsızlık nedeniyle ilgili dersin genel sınavına alınmaz. Devamsızlık nedeniyle dersin genel sınavına giremeyecek öğrenciler sınavdan önce ilgili öğretim üyesi tarafından ilan edilir.

Yüzde otuz devamsızlık hakkının kaç saate / derse karşılık geldiğini nasıl öğrenebilirim?Her dersin kredisi farklı olduğu için bu hesabı öğrencinin kendisinin yapması gerekir. İlgili dersin bir dönemdeki saat sayısının yüzde otuzu alındığında devamsızlık hakkı da ortaya çıkacaktır. Örneğin haftada 2 saat olan bir dersin 12 haftalık bir dönem boyunca devamsızlık hakkının ne kadar olduğunu hesaplayalım:
2x12 =24
24 / %30 =7,2 (saat)--> Devamsızlık hakkınız 3 derse karşılık gelmektedir.

Bir dönemde en fazla ve en az kaç kredi alabilirim? Hangi durumda 22’den fazla kredi alabilirim?
Bir dönemde en fazla 22 kredi alabilirsiniz.
Bir dönem için alabileceğiniz kredi konusunda alt sınır yoktur. Fakat genel akademik ortalamanızın 1.80’nin altına düşmemesi için danışmanınızın önerileri doğrultusunda yeterince ders almanız gerekir.
Sadece mezun olabilecek öğrencilere en fazla iki kez olmak şartıyla dönemlik kredilerini 25’e çıkarma hakkı tanınmaktadır. Öğrencinin bunun için program haftasında kredi yükseltilmesine yönelik dilekçesini danışmanına vermesi gerekmektedir.

Alttan aldığım bir dersin sınavıyla almakta olduğum bir dersin sınavı çakışıyor? Ne yapmam gerekir?
Sınav programı, sınavların başlamasından en geç on gün önce www.turkoloji.hacettepe.edu.tr adresinde ilan edilmektedir. Çakışan sınavlarınız için vakit kaybetmeden ilgili öğretim üyeleriyle görüştüğünüzde gerekli ayarlama yapılacaktır.

Derslerimden birini kodlamayı unuttum. Ne yapmam gerekiyor?
Kodlamayı unuttuğunuz dersler için ekle silden sonra herhangi bir işlem yapılabilmesi mümkün değildir. Bu tür aksaklıkların yaşanmaması için program kaydınızı dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz önerilir.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ders programındaki İngilizce dersleri zorunlu mu?
Evet, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde dört yıl boyunca almanız gereken İngilizce dersleri zorunludur.

Bölüme yeni başlayan bir öğrenci ders kaydı için sırasıyla hangi işlemleri yapmalıdır?
Öncelikle üniversiteye kayıt esnasında bildirilen e-posta adresinin kullanımda olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü hem Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı hem de danışmanınız tarafından sizinle iletişime geçilirken bu adres kullanılacaktır.
Üniversiteye bildirdiğiniz e-posta adresinize Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından kullanıcı adı ve şifreden oluşan bir mesaj gönderilecektir.
Danışmanınızın kim olduğunu www.turkoloji.hacettepe.edu.tr adresinden öğrendikten sonra program kaydında belirtilen tarihlerde danışmanınızla görüşmeniz gerekir
Danışmanınızla görüşmeye gitmeden önce www.turkoloji.hacettepe.edu.tr adresinden edinebileceğiniz ders program çıktısını yanınızda bulundurmanız önerilir. Çünkü program kaydı sırasında ders kodlarına ve şubelerine ihtiyacınız olacaktır.
Danışmanınızın da görüşme esnasında anlatacağı üzere Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının ana sayfasında yer alan “Program Kaydı” linkine tıklamanız sonrasında size verilen kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yapmanız gerekir.
Ardından ders kodlarını ve şubenizi yazarak ders kaydınızı tamamlarsınız. Bu noktada danışmanınız size yardımcı olacaktır.

Genel akademik ortalama, dönem ortalaması nedir ve nasıl hesaplanır?
Genel akademik ortalama, almış olduğunuz tüm derslerin notlarının dahil edilmesiyle elde edilen sonuçtur. Dönem ortalaması ise yalnızca ilgili dönemde aldığınız derslerin notlarının dahil edilmesiyle hesaplanan ortalamadır. Her iki ortalama da aynı şekilde hesaplanır.

Genel akademik ortalama hesabını yapabilmek için öncelikle notların katsayılarını bilmek gerekmektedir. Her notun ayrı bir katsayı karşılığı vardır, bunlar en yüksek ortalama olan 4.00’dan başlayarak 0’a kadar devam eder.

A14.00
A23,5
B13.00
B22.5
C12.00
C21,5
D11.00
D20,5
F30

Aşağıdaki örnek tabloda yer alan notların genel akademik ortalamasını hesaplayalım.

2010 – 2011 Güz Dönemi
Dersin AdıKredisiNotu
X2A1
Y3B2
Z3B1

2010 – 2011 Bahar Dönemi
Dersin AdıKredisiNotu
P2C1
R2F3


Önce dersin kredisiyle notunun karşılık geldiği katsayı çarpılır.
2 x 4 =8
3 x 2,5 =7,5
3 x 3 =9
2 x 2 =4
2 x 0 =0
Çarpimlardan elde edilen sonuçlarin toplami alinir.
Toplam: 28,5
Çikan sonuç kredi toplamina bölünür, elde ettiginiz sayi 4.00 üzerinden sizin genel akademik ortalamanizi göstermektedir.
28,5 / 12 = 2, 37 Genel Akademik Ortalama (GAO)

Hangi dersler akademik ortalamayı etkiler? İngilizce ve AİT gibi derslerinin kredileri transkriptimde görünmüyor, buna rağmen ortalamaya dahil edilirler mi?
Almış oldugunuz tüm dersler akademik ortalamanızı etkiler. İngilizce ve AİT derslerinin kredileri sizin kredi toplaminizi artırıp diğer dersleri almanızı engellememeleri için dönem kredinizin toplamında görünmezler fakat genel akademik ortalamanıza dahil edilirler.

Hangi durumda yarıyıl tekrarı yapmak zorunda kalırım?
Genel akademik ortalamanız üst üste iki dönem 1.80’nin altında kaldığında daha önce hiç almadığınız dersleri programınıza alamazsınız. Yani, ancak alıp başarısız olduğunuz veya notunu yükseltmek istediğiniz dersleri alabilirsiniz.

Bir kereden fazla aldığım derslerde hangi notum ortalamaya katılıyor?
Tekrar ettiğiniz derslerde son notunuz ortalamanıza katılır.

Geçme notu nedir?
Geçme notu C1’dir. C2, D1 ve D2 notları ise ortalamanıza bağlı olarak geçen notlardır. Genel akademik ortalamanız üst üste iki dönem 1,80’nin altına düştüğünde genel akademik ortalamanızı yükseltebilmek için C2, D1 ve D2 notu aldığınız dersleri de tekrar etmeniz gerekir.

Bölüm içi seçmeli dersleri kesinlikle almam gerekiyor mu? Mezun olabilmek için bölüm içi en az kaç seçmeli ders almalıyım?
Evet, mezun olabilmeniz için bölüm içi en az 12 seçmeli ders almanız gerekir. Size sunulan programa bağlı kalarak üçüncü ve dördüncü sınıfın her iki döneminde üç tane bölüm içi seçmeli ders almanız önerilir. Fakat 12 seçmeli ders sayısını tamamlamak şartıyla güz ve bahar dönemlerinde üçten az veya üçten çok bölüm içi seçmeli ders almanız, üçüncü sınıf bölüm içi seçmeli derslerinin yerine dördüncü sınıf bölüm içi seçmeli derslerinden almanız veya tam tersini yapabilmeniz mümkündür.

Programıma alıp başarısız olduğum bir seçmeli dersi başka bir seçmeli dersle değiştirebilir miyim?
Evet, programınıza alıp başarısız olduğunuz bölüm içi seçmeli dersi başka bir bölüm içi seçmeli dersle değiştirebilirsiniz. Güz döneminde alıp başarısız olduğunuz seçmeli dersi bahar dönemindekiyle, bahar döneminde aldığınız bir dersi ise güz dönemindeki bir dersle değiştirme şansınız da bulunmaktadır.
Ders değiştirme işlemini bölüm dışından aldığınız seçmeli dersi yine bölüm dışı başka bir seçmeli dersle değiştirmek suretiyle de yapabilirsiniz.

Bölüm içi seçmeli ders yerine bölüm dışı seçmeli ders alabilir miyim?
Hayır, bölüm içi seçmeli ders yerine bölüm dışı seçmeli ders alamazsınız. Mezun olabilmeniz için bölüm içi yani TDE kodlu seçmeli dersleri tamamlamanız gerekir.

Bölüm içi seçmeli derslerinizi bölüm dışından öğrenciler alabilirler mi?
Evet, alabilirler. Fakat bölüm içi seçmeli derslerimizin birçoğunda kontenjan sınırlaması vardır, öncelik ise Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinindir. Dolayısıyla bölüm dışından bir öğrenci olarak seçmeli ders alacaksanız, kodlama yapmadan önce mutlaka dersi veren öğretim üyesiyle görüşmelisiniz.

Hangi dersler için devam zorunluluğundan muaf dilekçesi vermem gerekiyor?
İkinci kez aldığınız ve devam edemeyeceğiniz her ders için program haftasında devam zorunluluğundan muaf olmak istediğinize dair dilekçeyi danışmanıza vermeniz gerekmektedir.
İlk defa aldığınız veya devamsızlıktan kaldığınız bir ders için devam zorunluluğundan muaf olma dilekçesi veremezsiniz.

İngilizce dersinden muafiyet sınavına girerek muaf oldum fakat notumu yükseltmek için dersi almak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
İngilizce dersinden muaf olduğunuzu fakat dersi yeniden almak istediğinizi belirten bir dilekçeyle danışmanınıza başvurmanız gerekir.

Sınava giremediğim durumlarda ne yapmam gerekiyor?
Sınava giremeyiş nedeninizi (sağlık problemi, ölüm v.b.) belgelemeniz gerekir. Bununla ilgili belgeyi, ek sınav hakkı talep ettiğinizi belirten bir dilekçeyle birlikte danışmanınıza götürmelisiniz. Dilekçeniz raporunuzla birlikte fakülte yönetim kurulunda onaylandıktan sonra size giremediğiniz sınav veya sınavlar için ek sınav hakkı verilecektir.

Raporumun geçerli olması ve işleme konulabilmesi için hangi şartlar gerekiyor?
Bir günlük raporlar kabul edilmiyor, raporunuzun en az iki günlük olması gerekir.
Özel hastanelerden alınan raporların kesinlikle geçerliliği yoktur.
Beytepe kampüsü içerisindeki Sağlık Merkezi'nden (Mediko) veya Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinden aldığınız raporlarda tek doktorun imzasının olması yeterlidir. Fakat bunlar dışındaki devlet hastanelerinden aldığınız raporlarda, raporun alındığı hastaneden en az üç doktorun imzası olmalıdır. Ayrıca rapor, Sağlık Merkezi'ndeki (Mediko) dördüncü bir doktora da onaylatılmalıdır.
Raporunuzun işleme konulabilmesi için bittiği tarihten itibaren en geç beş gün içinde bölüm sekreterliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

Kayıt dondurma nedir?
Öğrencilere, kanıtlayacakları önemli nedenlerin veya eğitim öğretimlerine katkıda bulunacak üniversite dışı burs, staj, araştırma ve benzeri olanakların ortaya çıkması halinde ilgili yönetim kurulu kararı ile iki yarıyıla kadar izin verilebilir. Öğrenci eğitim-öğretim süresi içinde bu olanaktan bir kez yararlanabilir. Öğrencinin izinden yararlanabilmesi için yarıyıl başlangıcından önce dekanlığa veya yüksekokul müdürlüğüne başvurması gerekir.
İzinli sayılan öğrenciler katkı paylarını ödemeye devam ederler. Öğrencinin izinli olduğu dönem eğitim öğretim süresinden sayılmaz.

Hangi üniversiteden yaz okulu alabileceğimi nasıl öğrenebilirim?
Bunun takibini yaz okulu almak istediğiniz üniversitelerin web sayfaları aracılığıyla yapabilirsiniz. Fakat yaz okulu için başvuru yapmadan önce yaz okulunda alacağınız ders ile kendi bölümünüzdeki ders içeriğinin eşdeğer olduğunu teyit ettirmeniz gerekir. Bunun için bölümünüzde ilgili dersin öğretim üyesiyle görüşmelisiniz.

Yaz okulundan ders almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Hacettepe Üniversitesi dışından bir üniversiteden yaz okulu alacaksanız, başvuru döneminde, almak istediğiniz dersleri ve Hacettepe Üniversitesi’ndeki karşılıklarını gösteren bir dilekçeyi danışmanıza vermeniz gerekmektedir.

Yaz döneminde kredi veya ders sınırlamamız var mı? En fazla kaç ders alabiliyoruz veya en fazla kaç kredi alabiliyoruz?
Yaz döneminde en fazla 3 ders ve 9 kredi alabilirsiniz.
Kredi toplamınız 9'dan az dahi olsa en fazla 3 ders alabilirsiniz. Yani 2 kredilik 4 ders alamazsınız.
Aynı şekilde 3 veya 3'ten az ders almış olsanız bile aldığınız derslerin kredileri toplamı 9'u geçemez. Yani 2 adet 5 kredilik ders veya 3 adet 4 kredilik ders alamazsınız.

Mezun olabilmek için en az kaç kredi almalıyım?
Dört öğretim yılı, yani sekiz dönem boyunca alacağınız tüm bölüm dersleriniz (bölüm içi seçmeli dersler de dahil), bölüm dışı, fakat zorunlu olan Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Tarihi (AİT) ile İngilizce derslerini aldığınızda mezuniyet kredinizde herhangi bir sorun olmayacaktır. Bunlar dışında bölüm dışından alacağınız seçmeli dersler genel akademik ortalamanızı yükseltir fakat mezuniyet kredinize bir etkisi olmaz. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün yukarıda sayılan dersleri mezun olmak için yeterlidir.

Tek ders sınavına hangi durumda girebilirim?
Tek ders sınavına yalnızca mezun olabilmeniz için tek dersiniz kaldığında girebilirsiniz ve bu hakkı öğretim hayatınız boyunca sadece bir kez kullanabilirsiniz. Ayrıca F1 ile kaldığınız dersten tek ders sınavına giremezsiniz, bu dersi ancak yaz okulunda alabilirsiniz.

Mezunlarınız hangi alanlarda çalışabilirler?
Mezunlarımızın en çok tercih ettiği ve tercih edildiği alan öğretmenliktir. Bu konuda mezunlarımızın önünde geniş bir seçenek alanı vardır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim ve liselerde, özel okullarda veya dershanelerde öğretmen olarak çalışma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca gerek devlet üniversiteleri gerek özel üniversitelerde Türk dili okutmanı olarak çalışma imkanları da vardır.
Öğretmenliğin yanı sıra mezunlarımızın yöneldiği bir diğer alan akademisyenliktir. İsteyen öğrenciler dört yılın ardından tercihlerine bağlı olarak Hacettepe Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünde veya diğer üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yüksek lisansa başlayarak bu konudaki ilk adımlarını atmaktadırlar.
Bunlar dışında arşivler, basın yayın organları ve yayınevleri mezunlarımızın çalışabileceği diğer alanlardır.

Bölümünüzde yüksek lisans ve doktora yapma koşulları nelerdir?
Bunun için ayrıntılı bilgiyi www.sosyalbilimler.hacettepe.edu.tr adresinden edinebilirsiniz.

Erasmus / Farabi programına başvurmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Erasmus için ayrıntılı bilgiye www.abofisi.hacettepe.edu.tr adresinden, Farabi programı için ayrıntılı bilgiye ise www.farabi.yok.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Yandal programı nedir?
Herhangi bir programa kayıtlı öğrencilerden isteyenler, kendi lisans programlarına ek olarak bir yandal programına kaydolabilirler. Yandal programı ayrı bir lisans programı anlamını taşımaz. Yandal programını tamamlayan öğrenci o dalda yandal sertifikası almaya hak kazanır. Yandal programı, ilgili birimin isteği, fakülte/yüksekokul kurulunun önerisi ve Senato'nun kararı ile açılır. Yandal programıyla ilgili hususlar Senato'nun çıkaracağı bir yönergeyle ve ilgili birimlerin işbirliği ile yürütülür. Yandal programı en az 18 krediden oluşur. Yandal programına kaydolmak için öğrencinin genel akademik ortalamasının en az 2,70 olması gerekir. Öğrenci yandal programına en erken 3. dönemde başvurabilir.

Ders Değerlendirme Anketi nedir?
Herhangi bir lisans programına kayıtlı öğrenciler her yarıyıl sonunda o yarıyıl aldıkları dersleri ve ders sorumlusunu değerlendiren bir anket doldurmak zorundadırlar. Öğrenci İşleri sayfasından ulaşabilen bu anket öğrenci numarası ve şifre girerek yanıtlanır. Ders sorumlusu ankete verilen yanıtları ve hangi öğrencinin kendisine kaç puan verdiğini göremez. Sadece o dersi kaç kişinin aldığını, anketi kaç kişinin cevapladığını ve her soruya verilen yanıtların bu sayılarla oranlanmış bir ortalamasını görür.

Arş.Gör. Işıl Aydın-Arş.Gör. Hayrunisa Topçu
Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
06800 Beytepe Ankara